A London Eye fontosságáról és népszerűségéről elég egyetlen mondatot mondani: ez az Egyesült Királyság leglátogatottabb turista látványossága, és ez mindent el is árul. Az eredetileg Millennium Wheel-nek (Milleniumi kerék) elnevezett kerék 135 méteres magasságával építésekor még a világ legnagyobb óriáskereke volt. Mára ezt a címet többszörösen is elvesztette, de még mindig Európa legnagyobb óriáskereke. Nevét arról kapta, hogy London ezzel a meglepetéssel készült átlépni a mágikus 2000-es évet, az új millenniumot. Talán kevesen tudják, hogy a másik, erre az alkalomra épült épület a Millennium Dome, amit ma inkább O2 Arena néven ismerünk.
A London Eye a Temze déli partján található, a Parlament épületének közvetlen közelében, és príma kilátást biztosít szinte egész Londonra. Tiszta időben (amivel azért London nem gyakran büszkélkedhet) akár 40 km-re is ellátni a kapszulákból.
A London Eye a Temze déli partján található, a Parlament épületének közvetlen közelében, és príma kilátást biztosít szinte egész Londonra. Tiszta időben (amivel azért London nem gyakran büszkélkedhet) akár 40 km-re is ellátni a kapszulákból.
Építése sem volt kis teljesítmény sem a tervezőktől, sem a gyártóktól sem az összeszerelőktől. Egyedisége abban rejlik, hogy a kerék csak az egyik oldaláról van a földhöz rögzítve, míg a hagyományos óriáskerekek ugye mindkét oldalon rögzítve vannak. Miután megérkeztek az alkatrészek hat országból (Hollandia felelt a fémek megmunkálásáért, Németország a csapágyakat biztosította, Csehország a tengelyt és a kerékagyat, Franciaország a kapszulákat készítette, az Egyesült Királyság pedig a fémeket és az elektromos berendezéseket adta), az összeszerelés a Temze folyón történt. Uszályokon érkeztek az alkatrészek, amiket egy erre a célra kialakított platformrendszeren tartottak meg és szereltek össze.
Működés közben a kerék kerületén a kapszulák végiggördülnek a külső felületükön futó sínen, így a kapszulák nem lógnak, hanem önmaguk körül fordulnak meg és így biztosítják az állandó pozíciót. A kerék nem áll meg, a be- és kiszállás folyamatos. Így a kerék egyszerre kb. 800 embert mozgat meg, nem is beszélve a 32 db, egyenként tíztonnás kapszuláról. Nem vidámparki attrakció a kerék, tehát senki ne számítson vad, gyomorforgató kalandra, hiszen a kerék másodpercenként 26 centimétert tesz meg. Harminc perc alatt ér körbe a kerék, ami bőven elég ahhoz, hogy megnézzük London látványosságait a levegőből. A kapszulák (fülkék) önműködő ajtóval vannak ellátva, tehát mindenki biztonságban érezheti magát. 25 ember mehet be egy fülkébe, ahol akár le is pihenhet egy padon. A tájékozódást tabletek segítik, amik mutatják, hogy melyik irányban mit láthatunk. A fülkék légkondicionáltak és fűthetőek, így minden adott egy rendhagyó utazáshoz.
- A 32 kapszula London 32 kerületét szimbolizálja.
- A kapszulák számozottak, de babonából nincsen 13-as kabin.
- Megépítése a tervezéstől hét évig tartott. Az összeszerelés ebből 16 hónapot vett igénybe.
- Az ára 75.000.000 font volt.
- Évi 3-3 és fél millió ember látogatja.
- Évente kb. 60.000 alkalommal fordul körbe.
- Össztömege 2100 tonna.
- 64 küllője van és 16 görgő hajtja a kereket.
- A beléptetés rendkívül szigorú, kést ne vigyünk fel a kerékre... A kabinokat bombakereső tükrökkel vizsgálják szinte minden kiszállásnál.
- Az egyik kapszulát "Koronázási Kapszulának" nevezték el 2013-ban, II. Erzsébet megkoronázásának hatvanadik évfordulója alkalmából.
- A kerék meglátogatásakor egy 4D-s rövidfilmet is megtekinthetsz a London Eye-ról.
- Ellenáll a legnagyobb szélnek, és a villámcsapástól sem kell félni benne.
- A kapszuláknak saját súlykiegyenlítési rendszerük van, így hiába áll mind a 25 utas egy oldalra, az nem lesz hatással a kabinra.
- Csak karácsonykor zár be, valamint egy hétre januárban, amikor karbantartási munkálatokon esik át.
- Ki lehet bérelni a kabinokat rendhagyó eseményekre, mint például esküvők, kóstolók, de akár csak egy pezsgőzésre is, ha van 430 fontod (kb. 170.000 Ft).
- Vész esetén maximum 8 perc alatt bárhonnan vissza tudják juttatni a bajban lévő kapszulát, akár a kerék fordított irányú mozgatásával.
- Korábban fluoreszkáló csövekkel világították ki, de ezt LED-rendszerre cserélték ki, ami jóval több lehetőséget biztosít.
- Amikor megszületett a brit trónörökös 2013. július 22-én, a London Eye tiszteletükre Nagy-Britannia zászlójának színeiben pompázott (kék, vörös, fehér).
GALÉRIA (a végén egy remek videóval!)